Protez Uygulamalar
Protez
Uygulamalar

Protez dişler, hastanın çeşitli nedenlerden dolayı kaybettiği dişlerinin yerine yapay materyaller ile hazırlanan yapay dişlerdir. Protez diş uygulaması ile hastanın hem estetik görünüşü korunmuş olur hem de dişlerin çiğneme ve konuşma gibi fonksiyonlardaki işlevini sürdürmesi sağlanır. Protez diş uygulamaları diş eti hastalıklarının tedavi edilmemesi veya tedavi için çok geç kalınmış olduğu durumlarda hastada oluşan diş ve kemik kaybının sonucu olarak yapılmaktadır. Ağız sağlığına yeteri kadar önem vermeyen bireylerin sağlıklı ve doğal dişlerini kaybetmeleri onların gündelik yaşamlarını da olumsuz yönde etkiler. Konuşma ve yemek yerken çiğneme fonksiyonlarında çok önemli bir yeri olan dişlerin hastaya yeniden kazandırılması önemlidir.

Protez Uygulamalar
Protez Uygulamalar

Kaybedilen dişleri sonucunda hasta estetik görüntü açısından da sıkıntılar yaşayabilir. Kişinin dış görünüşündeki bu bozulma onun kendisine olan güvenini zedeler.

Protez Dişlerin Kullanımı ve Çeşitleri

Protez dişler amacına uygun olarak ve kişilerin taleplerine göre değişik şekillerde kullanılabilir. Protez diş çeşitlerini sıralamak gerekirse; sabit protez dişler, hareketli protez dişler, total protez dişler, parsiyel protez dişler, hassas tutuculu protez dişler ve implant üstü protez dişler şeklindedir.

Sabit protezler: Bu protezleri hastalar kendileri istedikleri zaman çıkarıp takamazlar. Sabit protezler çeneye kron-köprü gibi yapıştırılarak uygulanan protez çeşididir. Bu protezin yenilenmesi, çıkarılması işlemlerini çanakkale uzman diş hekimleri yapabilir.

Hareketli protezler: Hasta bu protezleri kendisi istediği zaman çıkarıp takabilir. Ağızdaki tüm dişlerin kaybedildiği durumlarla yoğunlukla uygulanmaktadır. Yaşlılarda hareketli protez kullanımı yoğun bir şekilde görülmektedir. Hareketli protezler üst ve altta olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır.

Total protezler: Hastanın ağzında hiç diş kalmadığı durumlarda total protez uygulanır. Tam protez olarak da bilinmektedir. Son yıllarda diş hekimliğindeki hızlı ilerlemeler sayesinde total protezler artık tüm dişlerini kaybetmiş olan hastalar için tek çare olmaktan çıkmıştır.

Parsiyel protezler: Ağızdaki eksik olan bir kaç dişin yerine uygulanmaktadır. parsiyel protez uygulamasında dişler ağza tırnak ve kanca gibi tutturucularla sabitlenirler.

Hassas tutucu protezler: Kısmen diş eksikliği olan hastalarda uygulanır. Kanca vb. dışarıdan görünen bir parçası olmayan estetik görünümlü protez dişlerdir.

İmplant üstü protezler: Bu tarz protezler sabit ve hareketli olmak üzere ikiye ayrılır. Sabit olanlarında implanttan destek alınarak yapılan kron veya köprülerdir. Hareketli olanlarında ise kemiklerin yetersiz olduğu durumlarda implanttan destek alınarak yapılan protezlerdir.