Pembe Estetik
Pembe
Estetik

Göze hoş gelen, uyumlu ve temiz bir gülümseme oluşturmanın ilk adımı diş ve dişeti uyumunu sağlamaktır. Güldüğümüzde gözüken dişeti miktarı, dişlerimizin görünümünü de etkiler. Asimetrik dişeti kenarları ,dişlerimizin düzensiz ve gülüş hattımızın eğri olduğu izlenimini verir. Eğer dişetlerimiz çekilmişse, dişlerimiz olduğundan daha uzun görünür. Bu olumsuz durumu gidermek, çanakkale dişeti estetiği uygulamaları sayesinde mümkün olmaktadır.

Pembe Estetik
Pembe Estetik

Gingivektomi

Bazı durumlarda iltihapsal, ilaca bağlı ya da kalıtsal olarak dişeti büyümeleri gözlenebilmektedir. Bu dişeti büyümelerinde ve derin ceplerin olduğu bölgelerdeki yumuşak doku duvarının kesilmesi işlemine Gingivektomi denir. Bu işlemden sonra, genellikle dişeti konturları düzeltilerek, dişetinin fizyolojik ve estetik bir görünüm alması sağlanır.

Rejenerasyon

Dişeti hastalıkları sebebiyle yıkıma uğrayan destek dokuların, vücudun kendi yapım mekanizmaları uyarılarak yeniden oluşturulması işlemine Rejenerasyon denir.

Uygun durumlarda, hastalıktan etkilenmiş dokular uzaklaştırılıp, membran, kemik grefti veya doku uyarıcı proteinler kullanılarak, dişetinde yeni destek yapıların oluşması sağlanır.

Yumuşak Doku Grefti

Sert diş fırçalama, tırnak yeme, kalem ısırma gibi zararlı alışkanlıklar, protezler, ortodontik apareyler, yaşlanma ve dişeti hastalıkları gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak, dişetlerinde çekilme meydana gelebilir. Dişeti çekilmesi sonucu, dişlerin kök yüzeyleri açığa çıkar. Açığa çıkmış kök yüzeyleri, sıcak ve soğuk yiyecek-içeceklere karşı hassastırlar.

Tedavide, öncelikle hastalığa yol açan sebep belirlenerek kontrol altına alınmalı ya da mümkünse ortadan kaldırılmalıdır. Yumuşak doku greftleri, kök yüzeylerini kapatmak veya çekilmeden dolayı kaybolan dişeti dokusunu arttırmak amacıyla uygulanır. Uygulamada, damak bölgesi veya ağzın başka bir verici bölgesinden alınan dişeti dokusu 'greft' olarak kullanılır. Bu uygulama aynı zamanda dişeti çekilmesini ve kemik kaybı riskini azaltır.

Açığa çıkmış kök yüzeylerinin kapatılması, bu bölgede çürük oluşumunu önler ve estetik görünümün sağlanmasına yardımcı olur.

Kuron Boyu Uzatma

Dişeti dokusunun dişlerin üzerini çok fazla örttüğü ve dişlerin ağızda çok kısa gözüktüğü durumlarda kullanılan tedavi yöntemidir. "Gummy smile" (dişsiz gülüş) olarak da adlandırılan bu durum, gülüşünüzü etkilemektedir.

Kuron boyu uzatma operasyonuyla, fazla dişeti dokusu çıkarılıp altındaki kemik yeniden şekillendirilerek dişlerin daha uzun görünmesi sağlanır.

Ayrıca, dişin kırık hattı dişetinin altındaysa veya çürük varsa, restoratif işlemlerden önce protezlerin tutuculuğunu arttırmak ya da dişeti seviyelerini düzeltmek amacıyla da kuron boyu uzatma operasyonu uygulanabilir.