Diş Hekimiyle İlk Tanışma
Diş Hekimiyle İlk
Tanışma

Çocukların diş doktoru ile ilk tanışmasının, sonraki dönemlerde diş tedavisi sırasındaki davranışlarını etkileyebileceği için oldukça önemlidir. Çocuğunuzun bir pedodontistle tanışması için doğru olan zaman, ilk dişlerin çıkmasından hemen sonra olmalıdır. Pedodontistin (Çocuk diş doktoru) çocuğa doğru davranış yönlendirmesi tekniklerini uygulayarak diş tedavisini bir oyun gibi sevdireceği ve çocuğun diş tedavisine motive bir şekilde gelmesini sağlayacağı için ilk tanışmada "Ne kadar erken o kadar iyi" prensibinin geçerli olduğu kanıtlanmıştır. Doktorunuza gelmeden birkaç gün önce çocuğunuzla diş hekimi oyunu oynayın. Örneğin o bir diş hekimi olsun, siz hasta olun, sizin dişlerinizi fırçalasın.

Diş Hekimiyle İlk Tanışma
Diş Hekimiyle İlk Tanışma

Çanakkale diş doktorunda çok eğlenceli aletler olduğunu ve doktorun bunları ona tanıtacağını ve sadece onun dişlerine bakmak isteyeceğini anlatın. Evde yapılan ve günde 2 kez olan diş fırçalama, çocuğun diş hekimi ziyaretine hazırlanması için önemlidir. Diş fırçalama sayesinde hem dişlerine düzenli temizlik yapılmış olur hem de çocuk ağzını açma ve bir süre açık tutma alışkanlığı kazanır.  

Çocuğunuzun yanında siz ya da yakınlarınızın diş doktoru ile ilgili olumsuz tecrübelerini konuşmayın ve paylaşmayın  

Çanakkale diş randevusunda çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları, biberon veya emzik kullanımı ve genel durumu hakkında doktorunuza bilgi verin.

Çocuğunuzun 0-5 yaş arasında ağzını açık tutarak sabit oturabilme süresinin 20 -30 dk. arasında değişebildiğini unutmayın. Bu nedenle çocuğunuzun doktoruyla etkili ve başarılı bir iletişim kurabilmesi açısından dikkatini yalnızca doktora vermesi konusunda yardımcı olmaya çalışın.